درست کردن تلفن همراه دربردارنده آگاهی با اساس کلی و طرز عملکرد گوشی های تلفن همراه می باشد

درست کردن تلفن همراه دربردارنده آگاهی با اساس کلی و طرز عملکرد گوشی های تلفن همراه می باشد

تعميرات تلفن همراه حاوی آشنايي با اساس جامع و طرز عملکرد گوشي های موبایل است

همچنين آشنايي با تاریخ کوتاه تلفن -ابزار و اسباب تعميرگاه،سري بندي موبایل ها - نقشه خواني- شناخت قسمت ها - قطعات گوشي ها و انواع سيستم عامل هاو...ميباشد.

البته اين نکته لازم به ذکر است که تعميرات موبايل بدون اطلاعات الکترونيک و دانستن روابط و شناختن قطعات و مخابرات سيارمنجر به اشتباهات در تعميرات و عدم توانايي تعمير کار خواهد شد و تعميرکاري در کار خود پيشرفت خواهد کرد که با علم به روابط الکترونيکي و مخابراتي بخش هاي مختلف يک گوشي دست به تعمير آن بزند . زيرا گوشي تلفن همراه دستگاهي بيش از اندازه حساس ، پيشرفته و دقيق است که نمي توان به صورت تجربي و عملي تعميرات آن را انجام داد . بنابراين در دوره هاي کارورزي، بخش تعميرات موبايل زمان مفيدي است که شما به الکترونيک و مخابرات تسلط کافي داشته باشيد.


درهمین راستا آموزشگاه پارسه دوره های آموزشی آموزش تعمیرات موبایل رابصورت حرفه ای برگزار می کند

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات موبایل

ابتدا با تکنولوژیهای شبکه تلفن همراه و همچنین نسلهای تلفن همراه آشنا شوید :

* FDMA: در ایـن تکـنـولوژی برای هر تلفن همراه یک فرکانس مجزا تعلق میگیرد.

* TDMA : این تکنولوژی دیجـیـتـالـی تماس هـای تـلـفـنی را در قــالب بـــسته هایی از داده بر طبق زمان تقسیم بندی میکند.

* CDMA: این تکنولوژی ما را قادر میسازد حجم بالایی از داده و صوت را توسط یک فرکانس یکسان همزمان مخابره کنیم.

نسلهای تلفن همراه

*1G: نسل اول که تلفنهای همراه آنالوگ را تشکیل میدادند.

*2G: نسل دوم تلفنهای همراهی که از سیستم دیجیتالی بهره میگیرند.

*3G: نسل سوم تلفنهای همراه که انتقال داده ها در آن باسرعت بالا (تا 2 مگابایت در ثانیه) صورت میگیرد.

*4G:نسل چهارم تلفنهای همراه که در آن انتقال داده ها با سرعت 20 مگابایت در ثانیه امکان پذیر بوده و برای مشاهده برنامه های تلویزیونی مناسب میباشد. پیش بینی میگردد که این نسل از تلفن همراه از سال آینده و یا حداکثر تا سال 2010 میلادی به بازار عرضه گردد.

DUAL BAND (باند دوگانه) چیست؟ به قابلیت تلفن همراه در تغییر فرکانسهای ارتباطی اطلاق میگردد. به این معنی که قادر است از فرکانسهای دیجیتالی 800MHZ و هم 1900MHZ برای ارسال و دریافت تماس استفاده کند.

TRI BAND (باند سه گانه) چیست؟ تلفن همراهی که قادر است هر فرکانس دیجیتالی را پشتیبانی کند.

DUAL MODE (حالت دوگانه) چیست؟ به تلفنهای همراهی که قادر میباشند هم از سیستم دیجیتال و هم سیستم آنالوگ استفاده کنند اطلاق میگردد.

* CARRIER: به کمپانی تامین کننده سرویسهای ارتباطات راه دور بی سیم کریر میگویند. یا همان اپراتور تلفن همراه.

* NETWORK: شبکه فرستنده امواج مخابراتی تلفن همراه.

* SERVICE PLAN (نوع خدمات): نوع سرویسی که مخابرات به کاربران تلفن همراه ارائه میدهد مانند: عدم نمایش شماره تلفن، ارسال پیام کوتاه، ویدئو کنفرانس و غیره.

*SERVICE AREA=COVERAGE: محدوده های جغرافیایی تحت پوشش اپراتور تلفن همراه.

* GSM (سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه): استاندارد جهانی ارتباطات دیجیتالی تلفن همراه که در 60 کشور جهان مورد استفاده قرار میگیرد. چهار فرکانس متداول در این استاندارد عبارتند از:850mhz-900mhz-1800mhz-1900mhz.

* UMTS: سر نام کلمات"سیستم جهانی ارتباطات راه دور تلفن همراه" میباشد. این اصطلاح مترادف نسل سوم تلفنهای همراه میباشد.

* GPRS (سرویس بسته های امواج رادیویی): این تکنولوژی امکان انتقال حجم و سرعت بالای داده را فراهم میآورد.

* SIM (ماژول شناسایی مشترک): (سیم کارت) کارت پلاستیکی کوچک و قابل حمل که اطلاعات مربوط به شماره تلفن مشترک،اطلاعات کاربر،دفترچه تلفن کاربر و.. را در خود ذخیره میکند.

درست کردن موبايل شامل آشنايي با اصول جامع و طرز کار گوشیهای موبایل است

همچنين شناساییبا تارخ مختصر تلفن -وسیله و اسباب کارگاه تعمیرات،سري بندي موبایل ها - نقشه خواني- شناخت بخش ها - قطعات گوشي ها و انواع سيستم عامل هاو...ميباشد.

البته اين نکته لازم به ذکر است که تعميرات موبايل بدون اطلاعات الکترونيک و دانستن روابط و شناختن قطعات و مخابرات سيارمنجر به اشتباهات در تعميرات و عدم توانايي تعمير کار خواهد شد و تعميرکاري در کار خود پيشرفت خواهد کرد که با علم به روابط الکترونيکي و مخابراتي بخش هاي مختلف يک گوشي دست به تعمير آن بزند . زيرا گوشي تلفن همراه دستگاهي بيش از اندازه حساس ، پيشرفته و دقيق است که نمي توان به صورت تجربي و عملي تعميرات آن را انجام داد . بنابراين در دوره هاي کارورزي، بخش تعميرات موبايل زمان مفيدي است که شما به الکترونيک و مخابرات تسلط کافي داشته باشيد.


درهمین راستا آموزشگاه پارسه دوره های آموزشی آموزشگاه تعمیرات موبایل رابصورت حرفه ای برگزار می کند


5) کانکتورهای سیستم :
همانطور که از اسم این قطعات پیداست ، قسمت هایی از برد هستند که محل اتصال قطعات خارجی روی برد می باشند در کل می توان از موارد زیر به عنوان کانکتورهای یک گوشی تلفن همراه نام برد :
1. کانکتور باطری
2. کانکتور سیم کارت
3. کانکتور مموری کارت
4. کانکتور دوربین
5. کانکتور LCD ( قبلا توضیح داده شد )
6. کانکتور شارژ
7. کانکتور هندزفری
8. کانکتور کابل USB
9. کانکتور کابل Flash
10. کانکتور صفحه کلید ( قبلا توضیح داده شد )
و ... که انواع و اقسام و شکل های مختلفی دارند و از مواد گوناگونی نیز ساخته می شوند که در زیر نمونه هایی از آن ها دیده می شود :
6) باطری :
یکی از قسمت های گوشی و در واقع منبع تغذیه اصلی گوشی که خرابی آن می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری در گوشی شود ، باطری است . چون این المان بسیار مهم است . در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن خواهیم داد .
باطری گوشی های تلفن همراه را می توان به دو دسته نیکلی و لیتیمی تقسیم کرد که هر کدام به دو دسته تقسیم می شوند :
نیکلی :
1. Ni-CD ( نیکل – کادمیم )
2. Ni-MH ( نیکل – متال هیدرات )
لیتیمی :
1. Li-ON ( یون لیتیم )
2. Li-p ( لیتیم پلیمر )
باطری های نیکلی برای گوشی های قدیمی و لیتیمی برای گوشی های جدید است که باطری های لیتیم از نظر وزن ، طول عمر و مدت زمان نگهداری شارژ از باطری های نیکلی بهتر هستند .
ولتاژ دو سر اکثر باطری های گوشی های تلفن همراه 3.7 , 3.6 یا 4 ولت و مقدار نهایی جریان گذرنده از آنها از 600 تا 1800 میلی آمپر می باشد . یکی از شاخصه های مهم باطری گوشی ، عدم نوسان ولتاژ و ثبات آن است که نوسان آن باعث آسیب رسیدن به CPU و همچنین مدار آنتن می شود . برای تست کردن اینکه مقدار ولتاژ یک باتری دارای ثبات است یا نه می توان از مولتی متر و رنج 20 Vdc آن استفاده کرد که پراب مثبت به پایه مثبت باطری و پراب منفی به پایه منفی باطری اتصال پیدا می کند . اگر به باتری گوشی های تلفن همراه دقت کرده باشیم ، خواهیم دید که این باطری ها غالبا سه یا چهار پایه دارند که از دو پایه آن ولتاژ خارج می شود یعنی پایه مثبت و منفی . اما پایه یا پایه های دیگری که در این باطری ها موجود است به پایه های BSI و یا BTEMP معروفند که وظیفه گزارش دما و میزان شارژ شدن ، باطری را به CPU گزارش می کند و به BDATA نیز معروفند . اگر در نقشه گوشی ها نیز دقت کنید شاهد مداری مستقل برای BTEMP , BSI و یا BDATA خواهد بود که مثلا اگر در طول شارژ دمای باطری از حدی بیشتر شود ، مدار شارژ قطع خواهد شد .
اما از نکات بسیار مفید در مورد باطری ها که باعث افزایش طول عمر باطری شده و از تخلیه سریع آن جلوگیری می کند ، نحوه صحیح شارژ اولیه باطری است . برای این کار گوشی باید در حالت خاموش قرار گیرد و در مرحله اول در3 ساعت عملیات شارژ انجام شود تا پیغام Full charge روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شود که پس از آن عملیات شارژ تا مدت نیم ساعت قطع می شود و پس از آن دوباره مرحله دوم شارژ که آن هم 3 ساعت است و در مرحله سوم این کار به مدت دو ساعت انجام می شود تا سلول های باطری کاملا به حالت استاندارد خود در آید .
و آخرین نکته ای که مربوط به باتری است پارامتری است به نام آمپر ساعت Ah که معرف مدت زمان کار کرد باطری است و به کمک آن می توان مدت زمان نگه داشتن شارژ متوسط باطری را محاسبه کرد . یک گوشی سامسونگ C100 را در نظر بگیرید که روی باطری آن مقدار 1000 mAh نوشته شده و روی خود گوشی مقدار 350 mAh ، یعنی بااین گوشی 1000/350 ساعت مکالمه می توان انجام داد یعنی حدودا 2 ساعت و 51 دقیقه یعنی 171 دقیقه . پس روش بدست آوردن حداکثر زمان مکالمه :
تقسیم آمپر ساعت باطری بر حداکثر جریان کشی گوشی می باشد .
7) بازر ( کپسول زنگ ) Buzzer :
قطعه ای که از آن صدای زنگ ، موسیقی ، و ... پخش می شود و انواع و اشکال متنوع در گوشی های مختلف انواع اتصال آن به برد نیز مختلف است و می تواند به شکل های فنری یا لحیم شده و ... باشد .
8) بلندگو ( Speaker ) :
قطعه ای که از آن صدای مکالمه و صداهای دریافتی شنیده می شود که از لحاظ ساختمانی و نحوه عملکرد ( شبیه بازر ) مقدار مقاومتی و اهمی آن با بازر تفاوت دارد. که در آن نیز همانند بازر انواع و اقسام مختلفی داشته و نحوه اتصال آن نیز به برد مختلف است .
9) میکروفن ( کپسول دهنی ) :
قطعه ای که صدای دریافتی را به شکل سیگنال صوتی وارد مدار می کند . میکروفن دارای انواع مختلفی است . میکروفن خازنی ، میکروفن دیجیتال و میروفن دیجیتال استریو که هم می تواند داخل قاب قرار گرفته و بصورت فنری متصل شده باشد و هم داخل قاب قرار گرفته و با سیم یا کابل Flat به برد لحیم شده باشد و هم می تواند روی برد قرار گرفته و به آن لحیم شده باشد .
10) موتور ویبراتور :

شما حتما گوشی تلفن همراه دارید و گوشی شما هم حتما یک موتور ویبره دارد که شما را هنگام زنگ زدن در محیط های شلوغ مطلع می کند. موتور ویبره یکی از قطعاتی است که فناوری ساختش از چندین دهه قبل تغییر نکرده است و جزو ساده ترین قطعات تلفن های همراه کنونی محسوب می شود.

تعميرات موبايل شامل آشنايي با اصول جامع و مدل کار گوشي های تلفن همراه است

نظرات کاربران
X
فروش اسکریپت خبرخوان کاوشگر + ارسال خودکار اخبار به کانال تلگرام
خرید و توضیحات بیشتر از لینک زیر
http://shopan.ir/?p=34